Staj Başvuruları

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, deniz bilimleri alanında tecrübe kazanmak isteyen ilgili lisans öğrencileri için staj imkanları sunmaktadır.

Deniz Bilimleri Enstitüsü Orta Doğu Teknik Üniversitesine bağlı, temel olarak i) Deniz Biyolojisi ve Balıkçılık, ii) Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği ve iii) Oşinografi alanlarında araştırmalar yapan ve lisansüstü düzeyde eğitim veren bir enstitüsüdür. Enstitü bünyesindeki bilimsel araştırmalar, ulusal ve uluslararası birçok proje fonuyla desteklenmektedir. Araştırmalar hem laboratuvar ortamında hem de enstitünün sahip olduğu bilimsel araştırma gemilerinde teorik ve pratik çalışmalar ile gerçekleştirilmektedir.

Deniz Bilimleri Enstitüsü, lisans adaylarına yaz ve kış dönemlerinde tüm yıl boyunca staj imkanı sunmaktadır. Fakat, özellikle yaz ve kış dönemleri için, başvuru sahipleri aşağıda belirtilen son başvuru tarihlerini dikkate alarak başvurularını gerçekleştirmelidir:

Staj Periyodu

Başvuru Tarihleri

Kış Dönemi

Ocak-Şubat

15 Eylül-30 Kasım

Yaz Dönemi

Haziran-Eylül

15 Şubat-30 Mart

 

Aralık ayında (kış dönemi için) ve Nisan ayında (yaz dönemi için) staj başvurularının değerlendirilmesinin ardından, başvuru sahiplerine başvurularının durumu hakkında bilgi verilir.

Enstitümüzün staj programına zorunlu veya gönüllü staj kapsamında başvuru yapılabilmektedir.

Staj başvuruları enstitümüze (staj@ims.metu.edu.tr) e-posta aracılığı ile yapılır. Başvuru için aşağıdaki bilgiler gereklidir ve başvuru e-postasına ekli olarak gönderilmelidir:

  1. Staj süresi (kesin tarihler) ve (varsa) staj süresi boyunca birlikte çalışılmak istenen araştırmacı. (Birlikte çalışmak istediğiniz araştırmacı ile ayrıca iletişime geçip stajınızın kapsamı ve detayları konusunda anlaşmanızı öneririz.)
  2. Bir motivasyon mektubu
  3. Başvuru sahibinin yakın tarihli bir CV'si
  4. Başvuru sahibinin kampüste konaklama talep edip etmediğine dair bir açıklama (ücretsiz ancak sınırlı sürede ve sınırlı kapasitede)

Staj programına kabul edilen öğrencilerin, üniversitelerinden aldıkları gerekli belgeleri ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne şahsen teslim etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler, gerekli belgelerle sınırlı olmamakla birlikte, aşağıdakilerdir:

  • Zorunlu staj belgesi
  • Stajyer öğrencinin staj süresince bulunduğu üniversiteden sigortayı alacağını gösteren belge

Stajyerlerin konaklama, ulaşım ve yemek ihtiyaçlarından ODTÜ-DBE sorumlu değildir. Ancak stajları sırasında konaklama imkanlarının uygunluğuna bağlı olarak geçici barınma sağlanabilir. Ek olarak çalışma günlerinde öğle yemeği kampüs içindeki kafeteryada (masrafları stajyerin kendisine ait olmak üzere) servis edilmekte ve sabahları ve akşamları Mersin'e çift yönlü ücretsiz servis hizmeti sunulmaktadır.

 

ODTÜ-DBE-Deniz Kaplumbağası İzleme ve Koruma Çalışmaları Staj İlanı

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait 2 adet kumsal (~1km), Dünya çapında nesli tehlike altında olan iki deniz kaplumbağası türü için Akdeniz’deki yuvalama alanları arasında yer almaktadır. Deniz Bilimleri Enstitüsü olarak, her sene Mayıs- Ekim ayları arasında deniz kaplumbağaları tarafından yapılan yuvalarının gözlemleri gerçekleştirilip, koruma çalışmaları yürütmekteyiz. Geçtiğimiz sene, 254 adet Caretta caretta ve 761 adet Chelonia mydas olmak üzere toplam 1015 deniz kaplumbağası yavrusunun canlı ve sağlıklı bir şekilde enstitü sahillerimizden denize ulaştığı kaydettik. 2023 yuvalama sezonu için de, “Deniz Kaplumbağaları İzleme ve Koruma Çalışmaları” kapsamında lisans/lisansüstü öğrencilere  staj imkanı sunulmaktadır. Çalışma kapsamı; erişkin çıkışlarının drone ile takibi, yuva ağzı tayinlerinin yapılması ve kafes yerleştirme, kuluçka süresince yuva gözlemi ve korunması, yavru çıkış takibi ve yuva açımı şeklinde belirlenmiştir. Staj yapacak kişinin deniz kaplumbağası çalışmalarında tecrübeli olması ya da bilgi sahibi olması beklenmektedir. Staj süresince gece ve gündüz olacak biçimde araziler gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalara katılacak stajerlere kampüs içerisinde kalacak yer sağlanacaktır. Minimum staj süresi 1 ay olarak belirlenmiştir. Gün ortasında boş vakitler mevcut olacağından, deniz bilimleri konusunda birikim ve deneyim kazanmak isteyen hevesli lisans/ lisansüstü öğrenciler, bu boş vakitlerde diğer çalışmalar hakkında bilgi edinme imkanı bulabilecektir. 

Başvuru tarihleri: 1 Nisan- 20 Mayıs 2023


Staj dönemi: Mayıs- Ekim 2023


Daha Fazla Bilgi ve Başvuru