Deniz Bilimleri Komunitesi, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Okyanus Bilimleri On Yılı’na katkılarını ele almak adına ODTÜ’de bir araya geldi!

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü koordinesinde, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı'nın katkılarıyla Ülkemizin BM Okyanus Bilimleri On Yılı'na ilişkin katkılarının ele alındığı uluslararası konferans 26 Eylül 2023 tarihinde, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. 

Konferansta, Türkiye’nin önde gelen deniz bilim insanları, uzmanlar ve Bakanlık temsilcileri, Türkiye’de BM Okyanus Bilimleri On Yılı hedeflerine yönelik gerçekleştirilen deniz bilim araştırmaları, denizcilik ve okyanus okuryazarlığı faaliyetlerini katılımcılar ile paylaştı. Üniversitemiz “Cumhuriyet’in 100. Yılda 100 Etkinlik” programı kapsamında düzenlenen bu etkinlikte akademiden politika yapıcılara 150’nin üzerinde katılımcı yer aldı. 

Konferans, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve SHOD Başkanı Dz. Alb. Hakan Kuşlaroğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı. Açılış oturumu, SHOD Başkanlığı, Deniz Harita Üretim Şube Müdürü Dr. Müh. Bnb. Emre TÜKENMEZ, Türkiye’nin BM Okyanus On Yılı’ndaki rolü ve katkısı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Denizcilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı M. Çağatay CANSIZ’ın sürdürülebilir mavi ekonomi ülkemiz politikaları ve T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Deniz ve Kıyı Yönetimi Daire Başkanı Nazan ÖZYÜREK’in temiz deniz hedeflerine ulaşmak için Bakanlık ve ülkemiz çatısı altında gerçekleştirilen çalışmalara yer verdiği konuşmaları ile devam etti. UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu Genel Sekreteri Vladimir RYABININ’nin Okyanus Bilimleri On Yılı, Önemi ve Gelecek Adımlar üzerine sunumu üzerine, oturum Geçmiş Dönem Avrupa Komisyonu Sağlık Denizler ve Okyanuslar Birim Yöneticisi Sigi GRUBER’in sağlıklı denizler ve okyanuslar hedefimiz üzerine gerçekleştirilen girişimleri aktardığı konuşması ile sona eldi. 

Konferans, moderatörlüğünü ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış SALİHOĞLU, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem GAZİOĞLU ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram ÖZTÜRK'ün gerçekleştirdiği, Türkiye'nin önde gelen deniz bilim ve denizcilik uzmanlarının yanı sıra yerel ve ulusal politika yapıcıların sunumlarının yer aldığı tematik oturumlarla devam etti. 

Kapanış konuşmaları ODTÜ DBE ve SHOD temsilcileri tarafından gerçekleştirildi ve kapanışta katılımcılar hem konferansa hem de istediğimiz okyanus için ihtiyacımız olan bilime ilişkin yorumlarını paylaştılar.

Taslak Etkinlik Gündemi

Etkinlik Fotoğrafları

Toplantı Kayıtları