TÜRKİYE'NİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER OKYANUS BİLİMLERİ ON YILINA KATKILARI KONFERANSI

Birleşmiş Milletler (BM) bilim ve iş dünyasını, sivil toplumu ve politika yapıcıları ortak araştırma ve teknolojik yenilik programı etrafında harekete geçirmek amacıyla Uluslararası Okyanus Bilimleri On Yılı'nı ilan etmiştir (2021-2030). UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komitesinin (IOC) okyanus bilimlerindeki uluslararası işbirliğini artırma çabalarını pekiştiren Uluslararası Okyanus Bilimleri On Yılı aracılığıyla okyanus ve kıyı alanları kaynaklarının yönetimini iyileştirmek, araştırma programlarının, gözlem sistemlerinin geliştirilmesinin, deniz alanlarının planlanmasının ve deniz risklerinin azaltılmasının koordinasyonunun sağlanması hedeflenmektedir. 

Ülkemizin BM Okyanus Bilimleri On Yılı'na ilişkin katkılarının ele alınacağı uluslararası konferans ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü koordinesinde, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı'nın da katkılarıyla düzenlenmektedir. 

Bu konferans ile Türkiye’de BM Okyanus Bilimleri On Yılı hedeflerine yönelik gerçekleştirilen araştırmalar ve faaliyetler bir araya gelerek deniz ve denizcilik ile ilgili paydaşlar ile paylaşılacak ve ulaşmak istediğimiz okyanuslar için ihtiyacımız olan bilim ve gelecek adımlar bir arada tartışılacaktır. 

Bu etkinlik üniversitemiz “Cumhuriyet’in 100. Yılda 100 Etkinlik” programı kapsamında düzenlenmektedir. Daha fazla bilgi için program web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Konferansa gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Etkinlik kayıtlarımız sona ermiştir. 

Taslak Etkinlik Gündemi

Draft Event Agenda

Tarih: 26 Eylül 2023

Süre: 09:00-17:30

Yer: ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Ankara

Format: Fiziksel

Dil: İngilizce (Türkçe çeviri sağlanacaktır)